Догляд за плодоносними насадженнями в умовах обмежених ресурсів

Увага: за більш детальною інформацією по конкретних культурах можна звертатися до ІС НААН через сторінки в соцмережах.

                                                   

                                                   Основні роботи в саду в березні - квітні 2022 р.

1. Завершення обрізування плодоносних дерев та кущових ягідників. Формування та обрізування молодих дерев та саджанців, висаджених восени 2021р.

2. Звільнення і випрямлення пагонів ожини, покладених на землю перед зимою.

3. Підживлення дерев  органічними та азотними добривами. Якщо проводилася повна передпосадкова заправка ґрунту добривами, то для економії ресурсів можна утриматися від їх внесення протягом перших двох років. Якщо перед садінням в ґрунт не вносили добрива, то на 2-3-й рік після садіння їх з метою економії вносять лише у пристовбурні смуги. Кількість та якісний склад добрив для внесення визначають за результатами аналізу ґрунту та рекомендаціями агрохімлабораторій.

4. Рано навесні обов’язковим заходом є закриття вологи ґрунту за допомогою культивації. На присадибних ділянках  перекопують ґрунт під деревами на глибину 10-12 см, протягом вегетації з появою бур’янів розпушують на глибину 6-8 см.

5.  Для економії та збереження вологи в ґрунті ефективним є мульчування пристовбурних смуг грибним компостом, перегноєм або тирсою.

6. Обов’язковим  є огляд молодих насаджень плодових культур після перезимівлі на предмет їх пошкодження гризунами. В разі необхідності проводять замазування ран садовим варом, при сильному пошкодженні зрізують рослини на зворотній ріст.

7. Обстеження саду для визначення заходів від шкідників і хвороб, проведення чергових обприскувань.

8. В розсаднику  - зрізування заокулірованих підщеп на вічко, культивація ґрунту.

9. Боротьба з ранньовесняними приморозками шляхом димлення або обприскування водою.

                                                                                              (О.А.Кіщак, доктор с.-г.наук, Інститут садівництва)

                                                     Ранньовесняні роботи в ягіднику

Суниця – знімають укривний матеріал, якщо такий застосовували на зимовий період (наприклад, солома) та видаляють (вичісують) сухе листя в рядах рослин. Останнє можна робити вручну або механізовано тримером зі спеціальною насадкою-вимітачем.

Для поліпшення відростання рослин підживлюють наявними азотними добривами (аміачна селітра, карбамід) або комплексними з високим вмістом азоту. За відсутності мінеральних добрив можна використати  органічні  - перегній чи компост. Норми витрати – згідно рекомендацій для вашого регіону. У випадку використання нітроамофоски норма внесення коливається в межах 150-250 кг/га.

                                                              Кущові ягідні культури
У березні завершують обрізку жимолості, смородини, порічок, агрусу, лохини. Важливо виконати цю роботу до розпускання бруньок, які стають вразливими до механічних пошкоджень.

У малини та ожини видаляють минулорічні пагони, які плодоносили (якщо цього не зробили після завершення збору врожаю минулого сезону).

У випадку вирощування ожини з укриттям на зиму, його знімають. Видалені гілки/пагони подрібнюють та компостують. В окремих випадках пагони з ознаками сильного ураження хворобами та/або шкідниками спалюють з обов’язковим дотриманням чинних вимог, що регламентують подібні процедури.

ДО РОЗПУСКАННЯ БРУНЬОК на ягідниках за відсутності спеціальних хімічних засобів захисту проводять викорінююче обприскування концентрованим розчином простих і доступних мінеральних добрив: нітроамофоска – 500, хлористий калій – 400, сечовина - 500-600 г на 10 л води рано навесні ПО СПЛЯЧИХ БРУНЬКАХ для знищення зимуючих яєць.

На початку розпускання бруньок (фаза «зелений конус») ягідники обробляють 3% розчином бордоської рідини або наявних препаратів-замінників з діючими речовинами гідроокис міді чи сульфат міді (згідно рекомендацій виробників даних препаратів).

Для поліпшення відростання рослин підживлюють комплексними мінеральними добривами з обов’язковим достатньо високим вмістом азоту (15-25%). За відсутності мінеральних добрив можна використати  органічні  - перегній чи компост. Норми витрати – згідно рекомендацій для вашого регіону. У випадку використання нітроамофоски норма внесення коливається в межах 150-250 кг/га.
                                                                                                 (О.М.Ярещенко, канд.с.-г.наук, Інститут садівництва)


                                                  Захист саду до розпускання бруньок

У плодових дерев, кущових ягідників і суниці внаслідок потепління проходить розвиток, набухають бруньки. Проте різке зниження температури повітря навколишнього середовища, яке може наступити в лютому – березні, викличе загибель плодових утворень. Якщо відбудуться подібні неприємні погодні метаморфози, то врожаю не буде зовсім або він буде незначний.

Не зважаючи на несприятливі погодні умови та невтішні для рослин наслідки перезимівлі в період спокою - набухання бруньок необхідно провести комплекс заходів по догляду за плодовими та ягідними культурами. Виконання зазначених нижче робіт має профілактичну дію, яка проявляється у зменшенні чисельності шкідників і інфекційного запасу збудників хвороб у період вегетації. Враховуючи, що за умов теплої зими можлива добра перезимівля шкідливих об’єктів, тому профілактичні заходи проти них є надзвичайно важливими.  

Більша частина шкідливих організмів, завдаючи шкоди плодовим та ягідним культурам, пристосувалася перезимовувати на поверхні грунту, всередині або зверху опалого листя і рослинних решток, у верхньому шарі грунту. Деякі види шкідників та збудників хвороб зимують під старою відсталою корою або в тріщинах на дереві. У вологу погоду біля дерева застилають плівку чи тканину і зчищають із штамбів і скелетних гілок дерев стару кору, під якою діапаузують гусениці підкорової листовійки, сливової, східної та яблуневої плодожерок, глодова кружкова міль, глодовий і звичайний павутинний кліщі, яблуневий квіткоїд тощо. Виконувати цю операцію потрібно негострою  скребачкою, щоб не поранити здорової тканини дерева, інакше через ранки можуть проникнути хвороботворні мікроорганізми, що уражують деревину. Зчищені рештки старої кори виносять за межі саду і закопують у грунт на глибину 40 см.

Осінню потрібно було викорчувати дерева, уражені вертицельозом, бактеріальним раком кісточкових, вірусними хворобами. Грунт під ними дезінфікують хлорним вапном (100г/м2), яке розкидають з наступним заробленням у грунт.

Різкі коливання температури повітря в другій половині зими спричинюють морозно-сонячні опіки. Окрім морозобоїн і сонячних опіків упродовж вегетаційного періоду у рослин з'являються різноманітні рани: від обрізування, буреломів, а також рани, нанесені гризунами. У розвилках і біля основи скелетних гілок після морозно-сонячних опіків кора буріє, відстає, скручуючись доверху. Таку кору видаляють, вирізаючи 2-3 см здорової тканини, та спа-люють. Якщо хвору кору залишити, то в ній поселяться збудники хвороб деревини, і рослина поступово засохне.

Рану дезінфікують 1 % розчином мідного купоросу (10 г на 1 л води); після нанесення розчину потрібно, щоб він засвоївся, підсох і тільки потім рану замазують садовим варом або глиною зі свіжим коров'яком (у співвідношенні 1:1). Перед замазуванням рани можна обробити гетероауксином (0,5 г на 10 л води). Великі рани після нанесення замазки обв'язують тканиною або мішковиною, тільки не плівкою.

Для лікування ран застосовують садову замазку «БлагоСад», виготовлену за рецептом, розробленим в Інституті садівництва. На поверхню свіжої рани, підготовлену попередньо вищезазначеним способом, замазку наносять тонким шаром (до 1 мм). У разі оброблення  старих, засохлих ран, перед нанесенням замазки рану зачищають гострим ножем до живих тканин. Замазка, яка виготовлена на основі фармакологічного ланоліну, з додаванням стимуляторів росту та препаратів фунгіцидної дії, сприяє ефективному заживленню ран на деревах, кущах, виноградній лозі, що встановлено науковими дослідженнями.  Лікування ран у такий спосіб сприятиме їх швидкому заживленню і запобігатиме зараженню деревини грибами. Таку операцію проводять у відлигу при температурі довкілля вище 0 град. С.

Очищені штамби та розгалуження скелетних гілок вдруге (після осінньої побілки) білять 20% розчином вапна з додаванням 2% розчину мідного купоросу (2 кг + 200 г на 10 л води) з додаванням 2 кг глини.

Проти пошкоджень штамбів молодих дерев зайцями застосовують стебла соняшнику, очерет або пергаментний папір. Для захисту саджанців не використовують солому, стебла кукурудзи, так як це є принадою для мишей. Уникають обмазування штамбів риб’ячим та іншими тваринними жирами, рослинними та мінеральними оліями, які знижують морозостійкість дерев.

Після танення снігу в саду згрібають опале листя і компостують його, використовуючи після перепрівання як органічне добриво. Грунт обережно перекопують на глибину 10 см, щоб не пошкодити мичкувату кореневу систему ягідників. Компостування листя та рослинних решток і перекопування грунту значно знижують запас шкідників (чорний сливовий та яблуневий плодові пильщики, сірий бруньковий довгоносик, вишнева муха на плодових і пильщики та галиці на ягідниках) і хвороб, які зимують в листках, під ними та у верхньому шарі грунту.

Із дерев знімають і закопують у землю чорні муміфіковані плоди, які є джерелом інфекції плодової гнилі (концентричне розміщення спорових купок) та моніліального опіку (хаотично   розміщені   дрібні спорокупки).     

Останнє десятиріччя дерева вишні та абрикоса масово уражуються моніліальним опіком під час квітування (весняна форма). Прохолодна та дощова погода сприяє розвитку хвороби.

Збудник борошнистої роси зберігається у вигляді міцелію на уражених пагонах у хворих бруньках, які різняться від здорових сіруватим відтінком. Вирізання засохлих, уражених пагонів, плодушок дасть змогу значно зменшити зимуючий запас інфекції та підвищити ефективність захисту рослин від борошнистої роси і моніліального опіку.

Видалення порослі, звисаючих до землі гілок, проріджування крони та зниження її висоти до 3-3,5 м дають змогу істотно зменшити   чисельність   шкідників, поліпшити мікроклімат і догляд за деревами. Всі зрізи на гілках діаметром понад 2 см відразу після обрізування замазують садовим варом, масляною фарбою або глиною з коров'яком.

Дерева яблуні сприйнятливі до парші, персик сильно уражується кучерявістю листя, вишня та абрикос зазнають шкоди від моніліального опіку, клястероспоріозу, кокомікозу, слива - чутлива до клястероспоріозу, полістигмозу. Якщо персик не захистити від кучерявості, а інші породи -  від збудників хвороб, листя і зав'язь почнуть обпадати.

Для запобігання розвитку хвороб плодові дерева на початку появи зеленого конуса обприскують 3% бордоською рідиною (300 г мідного купоросу + 300-400 г свіжогашеного вапна/10 л води).

Мідний купорос розчиняють у теплій воді в емальованій або дерев'яній ємності.

Обприскування бордоською рідиною проводять зранку або ввечері, можна і вдень, коли немає вітру. Штангу обприскувача спрямовують спочатку на стовбур, потім поступово переходять на верхні та нижні гілки. Робочий розчин   бордоської   рідини,   завдяки свіжогашеному   вапну,   добре прилипає до оброблюваної поверхні гілок дерева. Після підсихання обприскані дерева стають світло-блакитними, тому обробка має назву "блакитне обприскування".

Норма витрати робочої рідини на 10-15-річне дерево під час використання обприскувача "Ера" становить 7-8 л, на молоде - 2-3 літра. Кількість робочого розчину зменшується в 2,5 раза із використанням сучасних обприскувачів  марки "Квазар" або "Матабі".

Атмосферні опади, що випадають після обприскування, змочують дерева і поступово розчиняють нанесений фунгіцид. Краплі бордоської рідини  падають на листові розетки, пагони, які утворилися після обробки, створюючи на них захисну плівку, яка перешкоджатиме проростанню спор парші та інших збудників хвороб, що поширюються по саду комахами, птахами, вітром.

Отже, проведення блакитного обприскування на початку появи зеленого конуса має тривалий період захисної дії і звільняє сад від хвороботворних організмів протягом весняного періоду.

Для зниження щільності популяцій зимуючих стадій шкідників на зерняткових і кісточкових культурах проти щитівок, несправжньощитівок, кліщів, листовійок, попелиць, медяниць, молей, насадження обприскують Препаратом 30В, 76% к.е.

Норма витрати інсектициду в фермерських садах і в насадженнях спецгоспів 40 л/га, а в умовах приватного сектору - 0,6 л/20 л води.

Препарат 30В застосовують на кущових ягідниках (аґрус, різні види смородини, малина) проти попелиць, щитівок,  несправжньощитівок, кліщів і листовійок в аналогічних  нормах витрати. Обробку проводять до розпускання бруньок за температури повітря не нижче 4 град. С.

Інсектицид ефективний проти шкідників, що зимують у стадії  яйця  та  гусениці. Механізм  дії  препарату 30В - асфіксія, яка настає внаслідок покриття особин тонкою маслянистою   плівкою  і  порушення   дихання   через припинення доступу повітря. Під час обробки плодових дерев і кущів бордоську рідину та препарат 30В не змішують.

З Препаратом 30В можна змішувати чистий мідний купорос (по 200 г на 10 л води), що дозволить захистити плодові та ягідні культури від збудників хвороб.

Заготовте кольорові пастки для вишневої мухи, плодових пильщиків, грушевої листоблішки (для встановлення   строків   масового льоту    й    доцільності проведення  хімічних обробок). Заготуйте хвойну тирсу або солом'яну січку для мульчування грунту під суницею, щоб захистити дозріваючі ягоди від сірої гнилі.

Подбайте про придбання засобів захисту. Асортимент препаратів, рекомендованих для використання у промислових і приватних садових насадженнях великий. Вони пройшли всебічні випробування у насадженнях спецгоспів та на присадибних ділянках і рекомендовані для захисту плодових і ягідних рослин від шкідливих організмів в насадженнях різних форм власності. В магазинах хімічних препаратів значно більше, ніж на ринку, і кожен з них так рекламують, що часом важко утриматися, аби щось не придбати. Щоб не вскочити в халепу, перш ніж зробити покупку, ознайомтеся з новинками в галузі контролю багаторічних насаджень від шкідників, хвороб і бур'янів. Купуйте препарати лише в магазині. Якщо ж засумнівалися у їх якості, вимагайте у продавця сертифікат.

                                                                                   ( І.В. Шевчук, канд. с.-г. наук, Інститут садівництва НААН)