Інтенсивні сади аличі великоплідної на вегетативних підщепах

Технологія ґрунтується на використанні клонових підщеп, які стримують ріст дерев, дозволяють створювати щільні насадження, формувати площинні крони за спрощеною системою лише з чітко виділеним повноцінним нижнім ярусом гілок та застосовувати механізоване контурне обрізування.

Обмеження товщини крон з боку міжрядь проводять з п’яти-шестирічного віку вертикально, а в подальші роки – при необхідності по площині попередніх зрізів з доопрацюванням вручну. Періодично проріджують крону всередині, видаляючи гілки сухі, поламані і ті, що труться між собою, а також постійно поповнюють її молодими, видаляючи старші, трирічного віку, на основних скелетних гілках та по стовбуру. Висоту дерев спочатку обмежують вручну при досягненні ними 2,8-3,0 м на бічну дво-трирічну гілку, а потім – так само вручну або механізовано. Пагони подовження основних і напівскелетних гілок постійно вкорочують, викликаючи бічне галуження та заповнення молодою деревиною середини крони, тим самим сприяючи формуванню більшої кількості плодових утворень.


Насадження аличі 10-річного віку сорту Десертна рання на клоновій підщепі
Насадження закладають великоплідними сортами гібридного походження (слива китайська алича), столового (інтродуковані Комета рання, Арбузна, вітчизняні сорти Десертна, Обільна, Тетяна) та універсального  (в т.ч. для консервування та купажування соків) значення (вітчизняні сорти Генерал, Оленька, інтродуковані – Гек, Кубанська комета).

Підщепи: ВСВ-1, ВВА 1, Весняне полум’я, Евріка 99.

Розробка значно збільшує виробництво плодів аличі, заповнює нішу у споживанні свіжих плодів влітку і постачанні переробної галузі сировиною.

Впровадження технології дозволяє зменшити затрати праці по догляду за деревами (зокрема, при їх обрізуванні та збиранні урожаю) на 15-25% у порівнянні з насадженнями на насіннєвій підщепі з округлими кронами і щільністю садіння 555-666 дер/га та з обмеженням висоти дерев до 3,5-4,0 м вручну.

У період товарного плодоношення врожайність садів з площинними кронами становить у середньому більше 30, а на підщепі Весняне полум’я – 35-40 т/га без зниження товарних якостей плодів.

Строк продуктивного використання 15 років.

Термін окупності 2 роки після вступу в повне плодоношення.  

Розробник - Інститут садівництва НААН
Автор: В.А. Соболь, кандидат с.-г. наук, І.В. Тимошок, кандидат техн. наук


Для довідок: e-mail: vsobol@i.ua – Соболь Віктор Андрійович, зав.відділом розсадництва, кандидат с.-г. наук

<< Назад