Спосіб екологічно безпечного захисту яблуні від парші та інших шкідливих організмів

Фенопрогнозна система захисту яблуні
від парші та інших шкідливих організмів

ахист яблуні від парші та інших хвороб
Скіфське золото
У комплексі заходів з інтегрованого захисту яблуні від шкідників і хвороб досить важливим є застосування хімічних засобів, яке здійснюється здебільшого за так званою фенологічною системою, що базується на проведенні обприскувань у весняний період у відповідності з певними фенофазами рослин, а влітку згідно з особливостями розвитку найбільш небезпечних шкідників і хвороб.

Характеризуючись в цілому позитивно, ця система має й істотні недоліки, основний з яких полягає в тому, що обробки за такою схемою не завжди збігаються з критичними періодами інфікування яблуні збудником парші. Тому часто, особливо в дощову погоду, не вдається надійно захистити насадження від цієї досить поширеної і шкідливої хвороби, яка практично щороку завдає значних збитків.

Фенопрогнозна система захисту яблуні Більш прогресивною є так звана інтервенційна, або прогнозна система, згідно з якою строки хімічних обробок пов'язують з небезпечними періодами інфікування яблуні збудником парші. Але обприскування за такою схемою носять переважно не профілактичний, а постінфекційний характер, у зв’язку з чим вимагають застосування фунгіцидів системної дії, що відзначаються терапевтичними властивостями. Останнє таїть у собі небезпеку швидкого розвитку у збудника вищеназваної хвороби резистентності до фунгіцидів.

Враховуючи зазначене, в інституті розроблено фенопрогнозну систему захисту насаджень від парші та інших шкідливих організмів, яка базується на проведенні обробок у період до цвітіння яблуні за загальноприйнятими фенологічними критеріями з одночасним інструментальним моніторингом епіфітотійної ситуації, а після цвітіння – у критичні періоди інфікування дерев збудником парші, які визначають за допомогою спеціальних механічних або електронних приладів та нормалізованої шкали Міллса (для визначення періодів інфікування яблуні збудником парші та ступеня небезпеки інфекції).

Комбіноване застосування та чергування при обприскуваннях за фенопрогнозною системою контактних і системних фунгіцидів, а також інсектицидів з урахуванням небезпеки тих чи інших хвороб і шкідників забезпечує надійний захист садів від комплексу шкідливих організмів.

Захист насаджень від хвороб і шкідників за фенопрогнозною системою сприяє підвищенню врожайності яблуні на 1,2-3 т/га та поліпшенню товарної якості плодів на 2,3-5%. Рівень рентабельності при цьому підвищується на 32,1%.

Розробник - Інститут садівництва НААН
Автор: Ф.С. Каленич, кандидат біологічних наук, професор

Система екологічно безпечного захисту яблуні від парші та інших хвороб: Каленич Федір Семенович

Для довідок: e-mail: zax55@i.ua  - сектор захисту рослин

<< Назад