ГЕНЕТИЧНЕ ПРОФІЛЮВАННЯ СОРТІВ ЧЕРЕШНІ ТА ВИШНІ
Україна є однією з найбагатших країн світу за наявністю та використанням генетичного різноманіття рослин, входить до десятки країн, що зробили найбільший вклад у розвиток селекції черешні, до десятки та четвірки найбільших виробників плодів черешні й вишні, відповідно.
Традиційна ідентифікація та аналіз генетичної відмінності між сортами черешні лише за фенотиповими ознаки є недостатніми. На сьогодні, для ідентифікації сорту та оцінки генетичного різноманіття широко використовують молекулярні методи аналізу ДНК, зокрема, полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР).
У зв’язку з цим актуальним є створення генетичних профілів сортів та типів підщеп черешні і вишні української селекції.
У відділі вірусології, оздоровлення та розмноження плодових і ягідних культур проведено оцінку різних типів маркерних систем (ISSR, SSR, IRAP та REMAP) та відібрано найбільш інформативні для створення генетичних профілів сортів черешні та вишні.
Відібрані маркерні системи дозволяють:
- створити генетичні паспорти;
- ідентифікувати сортову приналежність;
- контролювати сортову ідентичність при використанні інтенсивних методів розмноження;
- захищати права селекціонерів як на українському, так і на світовому ринках;
- проводити добір батьківських форм для цілеспрямованої селекції.
На сьогодні, дані маркерні системи використано для створення елементів генетичних паспортів сортів черешні та вишні вітчизняної та зарубіжної селекції.
|
Розробник – Інститут садівництва НААН
Автори: Іванович Я.І., Тряпіцина Н.В., Удовиченко К.М., Бублик М.О.
Для довідок: e-mail : nadiiayaremko@gmail.com - Яремко Надія Олександрівна, зав. відділом вірусології, оздоровлення та розмноження садивного матеріалу, кандидат с.-г. наук