Інтенсивні сади аличі великоплідної на вегетативних підщепах

Технологія ґрунтується на використанні клонових підщеп, які стримують ріст дерев, дозволяють створювати щільні насадження, формувати площинні крони за спрощеною системою лише з чітко виділеним повноцінним нижнім ярусом гілок та застосовувати механізоване контурне обрізування.

Обмеження товщини крон з боку міжрядь проводять з п’яти-шестирічного віку вертикально, а в подальші роки – при необхідності по площині попередніх зрізів з доопрацюванням вручну. Періодично проріджують крону всередині, видаляючи гілки сухі, поламані і ті, що труться між собою, а також постійно поповнюють її молодими, видаляючи старші, трирічного віку, на основних скелетних гілках та по стовбуру. Висоту дерев спочатку обмежують вручну при досягненні ними 2,8-3,0 м на бічну дво-трирічну гілку, а потім – так само вручну або механізовано. Пагони подовження основних і напівскелетних гілок постійно вкорочують, викликаючи бічне галуження та заповнення молодою деревиною середини крони, тим самим сприяючи формуванню більшої кількості плодових утворень.

 
Насадження аличі 10-річного віку
сорту Десертна рання на клоновій підщепі
Насадження закладають великоплідними сортами гібридного походження (слива китайська × алича), столового (інтродуковані – Комета рання, Арбузна, вітчизняні сорти – Десертна, Обільна, Тетяна) та універсального  (в т.ч. для консервування та купажування соків) призначення (вітчизняні сорти Генерал, Оленька, інтродуковані – Гек, Кубанська комета).

Підщепи: ВСВ-1, ВВА 1, Весняне полум’я, Евріка 99.

Розробка значно збільшує виробництво плодів аличі, заповнює нішу у споживанні свіжих плодів влітку і постачанні переробної галузі сировиною.

Впровадження технології дозволяє зменшити затрати праці по догляду за деревами (зокрема, при їх обрізуванні та збиранні урожаю) на 15-25% у порівнянні з насадженнями на насіннєвій підщепі з округлими кронами і щільністю садіння 555-666 дер/га та з обмеженням висоти дерев до 3,5-4,0 м вручну.

У період товарного плодоношення врожайність садів з площинними кронами становить у середньому більше 30, а на підщепі Весняне полум’я – 35-40 т/га без зниження товарних якостей плодів.

Строк продуктивного використання 15 років.

Термін окупності 2 роки після вступу в повне плодоношення.  

Розробник - Інститут садівництва НААН
Автор: В.А. Соболь, кандидат с.-г. наук, І.В. Тимошок, кандидат техн. наук


Для довідок: e-mail: vsobol@i.ua – Соболь Віктор Андрійович, зав.відділом розсадництва, кандидат с.-г. наук

<< Назад