Вирощування  інтенсивних  садів  черешні  на слаборослих  вегетативно  розмножуваних  підщепах  в  Лісостепу  України

Нова екологічно безпечна та енергоощадна технологія вирощування черешні базується на:

  • використанні високозимостійких продуктивних слаборослих сорто-підщепних комбінувань, адаптованих до умов вирощування;
  • застосуванні оптимальної щільності розміщення дерев (889-1111 дер/га);
  • формуванні малогабаритних крон за допомогою літнього обрізування та системи догляду за ними в період плодоношення (патент України на винахід № 84111);
  • підвищенні функціональної активності листкового апарату за рахунок інтегрованої системи захисту від шкідників та хвороб і позакореневого підживлення комплексними добривами в залежності від фенофаз рослин, що дозволяє раціонально використовувати мінеральні добрива та пестициди з мінімальним негативним впливом на довкілля;
  • системі утримування та удобрювання ґрунту, які передбачають діагностику родючості і доведення вмісту основних елементів живлення в ньому до оптимального рівня.

Використання слаборослих підщеп (Студениківська, ВСЛ-2, ЛЦ-52, Гізела-5) забезпечує прискорення вступу дерев у пору плодоношення на 2-3 роки, стабільну врожайність у межах 16,0-19,2 т/га, зменшення трудових витрат на 1 т плодів в 2,0-2,5 раза за допомогою підвищення продуктивності праці по догляду за кронами та під час збирання врожаю.

Найкращими серед сортів для Лісостепу України є Дончанка, Ніжність, Любава, Темпоріон, Талісман, Легенда Млієва, Виставочна, Електра, Мелітопольська мирна, Ярославна та ін. Для надійного перехресного запилення висаджують в одному кварталі не менше 3-4 сортів, враховуючи строки цвітіння та достигання плодів. Ширина смуг кожного сорту може становити від 22 до 40 м (5-8 рядів).

У дерев формують малогабаритну або веретеноподібну крону за допомогою літнього обрізування. Веретеноподібна крона за модифікацією ІС НААН призначена для сортів, що мають високий ступінь галуження (типу Дончанка, Ярославна, Аннушка), щеплених на напівкарликові підщепи (Студениківська, Гізела 5) та середньорослу ВСЛ-2.

Система удобрення ґрунту передбачає діагностику родючості і доведення вмісту основних елементів живлення в ньому до оптимального рівня. Застосовується також позакореневе підживлення, яке не тільки сприяє збільшенню врожайності черешні, а й підвищує вихід стандартних плодів на 11,2-13,0% та позитивно впливає на їх якісні показники.

Невід’ємною складовою технології вирощування черешні є інтегрована система захисту від найбільш шкодочинних шкідників (вишнева муха, вишнева попелиця, комплекс листокруток – глодова, кривовуса смородинова, кривовуса вербова, п’ядунів - п’ядениця зимова, п’ядениця-обдирало плодова), а також хвороб (клястероспоріоз, кокомікоз і плодова гниль).

Зменшення пестицидного навантаження в садах, де використовуються сорти, стійкі до хвороб, дозволяє отримувати санітарно безпечну продукцію для дитячого і дієтичного харчування.

Інтенсивне насадження черешні
Інтенсивне насадження черешні сорту Дончанка на слаборослій вегетативно розмножуваній підщепі Студениківська в десятирічному віці (схема садіння 4,5 х 2,5 м, врожайність 22,4 т/га)

Рентабельність – 120-161%. Строк окупності капітальних вкладень на створення насаджень 4,7-5,2 років. Строк продуктивної експлуатації становить 14 років.

Розробник - Інститут садівництва НААН
Автор: О.А. Кіщак, доктор с.-г. наук


Для довідок:
e-mail: cherry0308@ukr.net – Кіщак Олена Анатоліївна, зав. селекційно-технологічним відділом, доктор с.-г. наук 

<< Назад