Захист насаджень черешні та сливи від шкідників і хвороб
Екологічно безпечні системи захисту черешні та сливи
від шкідливих організмів як елемент органічного виробництва продукції
Системи захисту насаджень черешні та сливи передбачають:
- закладання садів новими сортами вітчизняної селекції, котрі слабо (1-15%) пошкоджуються шкідливими організмами: вишневою мухою, чорним сливовим пильщиком, сливовою плодожеркою, сливовою товстоніжкою та в незначній мірі (0-1 бал) заселяються попелицями вишневою та сливовою обпиленою;
- прогноз фітосанітарного стану промислових насаджень на основі імітаційного, топографічного моделювання та інструментального методу моніторингу динаміки чисельності фітофагів;
- застосування критеріїв ефективності головних ентомофагів попелиць чорної вишневої та сливової обпиленої;
- оптимізацію фітосанітарної ситуації в садах за допомогою обприскування дерев мікробними та рослинними біопрепаратами в кількості, що залежить від рівня регулювання чисельності шкідників природними популяціями ентомофагів.
Перевагою розробок є можливість зменшити пестицидне навантаження на довкілля та отримувати екологічно чисті плоди, придатні для дитячого та дієтичного харчування при вирощуванні нових сортів черешні та сливи. Розробки захищені патентами України.
Запропоновані системи забезпечують саморегулювання саду та зменшення шкодочинності домінуючих фітофагів і збудників хвороб. Це дає змогу порівняно з хімічною системою захисту підвищити врожайність і рентабельність насаджень з покращенням якості плодів, придатних для виробництва продукції дитячого і дієтичного харчування, а також знизити собівартість їх вирощування.
Системи апробовані в лісостеповій та степовій зонах і рекомендуються для різних регіонів України у спеціалізованих садівничих і фермерських господарствах, на присадибних і дачних ділянках.
Захист сливових і черешневих садів мікробами та рослинними препаратами дає змогу отримати від 6,6 до 7,9 т/га додаткової продукції та підвищити рівень рентабельності на 202-243 % порівняно з контролем.
Розробники - Інститут садівництва НААН, Артемівська (Бахмутська) дослідна станція розсадництва, Краснокутський НДЦП
Автори: І.В. Шевчук, А.А. Тонконоженко, кандидати с.-г. наук, А.О. Фільов, мол.наук.співроб.
Для довідок: e-mail: zax55@i.ua – Шевчук Ігор Васильович, зав.сектором захисту рослин, кандидат с.-г. наук